House
Administrator
Dołączył: 30 Kwi 2010
Posty: 70
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Bełchatów Płeć:
|
Wysłany: Wto 15:55, 04 Maj 2010 Temat postu: Ruchome piaski |
|
|
Czy śmiertelnie groźne pułapki, w których grzęzną ludzie i zwierzęta, istnieją naprawdę? Owszem, choć w rzeczywistości nie wyglądają tak jak na hollywoodzkich filmach.
Fani Indiany Jonesa pamiętają, jak w „Królestwie kryształowej czaszki” archeolog wraz ze swoją byłą ukochaną zostaje uwięziony przez piasek. Gdy tonie, nie przestaje poirytowanym głosem tłumaczyć różnicy pomiędzy zwykłymi a suchymi ruchomymi piaskami, które właśnie wciągają pechową parę. Jeśli sami trafimy na ruchome piaski, nie powinniśmy jednak obawiać się o swe życie. Bardzo trudno byłoby znaleźć miejsce tak głębokie, by zapadło się całe ludzkie ciało – z reguły „topi się” najwyżej but. Poza tym nawet z unieruchomionymi stopami człowiek nadal ma do dyspozycji ręce, które może oprzeć na bardziej stabilnym podłożu i wyczołgać się z pułapki. Gorzej wygląda sytuacja zwierząt – gdy ugrzęzną im wszystkie łapy, nie mają szans na ucieczkę. Jednak nawet w tym przypadku praktycznie nigdy nie zapadają się całkowicie. Umierają nie przez uduszenie się, a po prostu z głodu. Ruchome piaski to tzw. Ciecz nienewtonowska – mieszanina ziarenek krzemionki i wody. Ziarenka zlepiają się ze sobą, a piasek zaczyna się zachowywać jak lepka ciecz. W przypadku głębszej wpadki trzeba uzbroić się w cierpliwość – jeśli zaczniemy się szamotać, utkniemy na dobre, gdyż wówczas ciecz nienewtonowska zachowa się jak ciało stałe. Najlepsza rada to zachować spokój i bardzo, bardzo powoli pełznąć do brzegu – zawiesina piasku zachowa się wtedy jak ciecz. Warto pamiętać, że ruchome piaski mają większą gęstość niż woda, co oznacza, że skuteczniej wypychają ciało ludzkie. Wystarczy więc zrelaksować się i czekać, aż breja sama zechce nas wypuścić.
Ruchome piaski zwane też kurzawkami występują nie tylko w odludnych zakątkach globu. Są one również bardzo popularne na terenie Warszawy i stanowią poważne utrudnienie przy budowie wysokich wieżowców. Kurzawki wielokrotnie wstrzymywały także prace przy pierwszej linii metra.
Odpowiedzi:
Jak nazywają się ruchome piaski występujące m.in. na terenie Warszawy?
Odpowiedź: C) Kurzawki
Która część serii o Indianie Jones została wspomniana w tekście?
Odpowiedź: D) Królestwo kryształowej czaszki
Które z ciał ma większą gęstość?
Odpowiedź: B) Ruchome piaski
Post został pochwalony 0 razy
|
|