House
Administrator

Dołączył: 30 Kwi 2010
Posty: 70
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Bełchatów Płeć:
|
Wysłany: Czw 14:43, 06 Maj 2010 Temat postu: Światłowody |
|
|
Informacje zamienione w błyski światła płyną wewnątrz rurek z dokładnie oczyszczonego szkła.
Światłowody wykorzystują zjawisko całkowitego wewnętrznego odbicia. Zachodzi ono w ośrodkach, w których światło porusza się wolniej niż na zewnątrz. Dzieje się tak np. na granicy wody lub szkła i powietrza. Pierwszą próbę przeprowadzenia światła szklaną nicią podjął w 1880 roku inżynier William Wheeler z Concord (Massachusets, USA). Wheeler nazwał swój patent rurociągiem świetlnym i planował oświetlać nim domy. To zastosowanie nie sprawdziło się na szerszą skalę, bo zwykłe żarówki są praktyczniejsze.
Głównym zadaniem światłowodów stało się przenoszenie danych komputerowych, np. obrazów i dźwięków. Światłowody służą też podczas operacji chirurgicznych do oświetlania i obserwacji zakamarków ciała (na przykład wewnątrz żołądka, naczyń krwionośnych).
Typowe włókno światłowodowe składa się z rdzenia, płaszcza i osłony. Rdzeń jest zrobiony ze szkła kwarcowego (dwutlenku krzemu), grubości od kilku do kilkuset mikrometrów. Im mniejsza średnica, tym dalej można przesłać impuls bez zakłóceń. Szkło musi być wolne od wszelkich zanieczyszczeń.
Kable światłowodowe zwykle zawierają kilkadziesiąt włókien połączonych we wspólnej osłonie. Prawidłowo zamontowane są niezawodne, odporne na zakłócenia elektryczne, zmiany temperatury i wilgoć. Podsłuch przesyłanych przez nie danych jest prawie niemożliwy.
ODPOWIEDZI:
Jakie zjawisko wykorzystują światłowody?
Odpowiedź: B) całkowitego wewnętrznego odbicia
W którym roku William Wheeler podjął pierwszą na świecie próbę przeprowadzenia światła przez szklaną nić?
Odpowiedź: A) w 1880 roku
Z czego zrobiony jest rdzeń w światłowodzie?
Odpowiedź: C) z dwutlenku krzemu
Post został pochwalony 0 razy
|
|